Thursdays

1st Floor2nd FloorBack Room (2nd Floor)3rd Floor
5:00 - 6:15 
Pink Team (P1) 
- Ms. Cheryl

5:00 - 5:45
Yellow Comp Hip Hop

- Ms. Courtney

5:00 - 5:45
Green Team (P3) Ballet

- Ms. Athena



5:45 - 6:45
Yellow Comp Ballet

- Ms. Athena

​5:45 - 6:30
Green Team (P3) Hip Hop

- Ms. Courtney


Tuesdays

1st Floor2nd FloorBack Room (2nd Floor)3rd Floor

4:30 - 5:00
Red Comp Tap Choreo

- Ms. Sam



4:30 - 5:30

Blue Comp Ballet

- Ms. Athena

5:30 - 7:00
Blue Comp Contemporary Tech/Choreo

- Ms. Liz

5:00 - 6:30
Yellow Comp Tap/Jazz

- Ms. Sam

5:30 - 6:30
Orange Comp Ballet

- Ms. Athena

5:30 - 7:00
Red Comp Stretch/Ballet

- TBD


6:30 - 7:00
Orange Comp Tap Choreo

- Ms. Sam



7:00 - 8:00
Black 802 Hip Hip

- Ms. Liz

7:00 - 8:00
Blue Comp Modernizing 
- Ms. Athena


7:00 - 7:30
Orange Comp Jazz Choreo

- Ms. Sam


Fridays

1st Floor2nd FloorBack Room (2nd Floor)3rd Floor

3:45 - 4:00

Orange & Red Comp Open Studio Stretching

- Ms. Athena



4:00 - 5:30

Orange & Red Comp Ballet

- Ms. Athena


Wednesdays

1st Floor2nd FloorBack Room (2nd Floor)3rd Floor

5:30 - 6:15
Orange Comp Contemporary Choreo

- Ms. Liz



5:00 - 6:00

Grey 802 Hip Hop

- Ms. Courtney

6:15 - 7:15
Orange & Red Comp Contemporary Tech - Ms. Liz



7:15 - 8:00

Red Comp Contemporary Choreo

- Ms. Liz




Click here for Registration and Waiver Forms

*PLEASE NOTE that class times and instructors are subject to change. 


We suggest contacting us at electricyouthdance@yahoo.com

or 527-1472 for more to date information or any questions.

All teams were selected by auditions in June 2017. All classes take place at the St. Albans Studio. Classes will begin September 10th. Classes will not be held on holidays and scheduled studio closings.


The following schedules exclude any level or age based classes. To see the class times for the open classes, click here.

2017 - 2018 Team Schedules

ELECTRIC YOUTH DANCE COMPANY

St. Albans, Vermont 

Mondays

1st Floor2nd FloorBack Room (2nd Floor)3rd Floor

4:30 - 5:30
White 802 Hip Hop

- Ms. Sam



4:45 - 6:15

Purple Team (P2) Tap/Jazz

- Ms. Cheryl

5:30 - 6:30
Orange & Red Comp Tap Tech

- Ms. Sam

5:30 - 6:15
Blue Comp Tap 1 Tech/Choreo

- Ms. Aislyn

5:45 - 7:15
Green Team (P3) Jazz/Tap

- Ms. Molly


6:30 - 7:30
Orange & Red Comp Jazz Tech

- Ms. Sam



6:15 - 7:30
Blue Comp Jazz Tech/Choreo

- Ms. Aislyn

7:30 - 8:00
Red Comp Jazz Choreo 

- Ms. Sam

7:30 - 8:15
Blue Comp Tap 2 Tech/Choreo

- Ms. Aislyn